Wybity ząb!! Co zrobić?
Zwichnięcie całkowite / wybicie zęba jest to całkowite przemieszczenie zęba poza zębodół. Najczęściej dochodzi do niego wskutek urazu mechanicznego. Zębami najbardziej narażonymi na wybicie ze względu na swoją budowę i położenie są siekacze centralne i boczne szczęki.
Rodzicu! Jeśli u Twojego dziecka dojdzie w wyniku urazu do wybicia stałego zęba powinieneś wykonać parę prostych kroków, aby zwiększyć jego szansę na utrzymanie w jamie ustnej:
1) Zachowaj spokój i odszukaj wybity ząb. Nie należy chwytać go za korzeń- staraj się trzymać go za koronę.
2) Jeśli nie widzisz wyraźnych uszkodzeń to po dokładnym przepłukaniu zęba solą fizjologiczną możesz go samodzielnie umieścić w zębodole.
3) Następnie poleć dziecku zagryźć kawałek gazy lub chusteczki i natychmiast udaj się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz dentysta przeprowadzi dalsze postępowanie.
4) Jeśli nie jesteś w stanie samemu replantować zęba to umieść go w pojemniku z jednym z następujących płynów:
- sól fizjologiczna
- płyn do soczewek kontaktowych
- mleko
- ślina
Następnie jak najszybciej udaj się do gabinetu stomatologicznego.
5) Nie należy przechowywać wybitego zęba w wodzie wodociągowej ani w wodzie utlenionej!
Kluczową kwestią decydująca o powodzeniu replantacji jest szybkość postępowania! Z upływem czasu dochodzi do obumierania komórek znajdujących się na powierzchni korzenia, co znacznie pogarsza rokowanie!
Poza wybiciem zęba, urazy mechaniczne mogą doprowadzić do wielu innych typów uszkodzeń zębów i wyrostka zębodołowego m.in. złamania korony klinicznej i.lub korzenia, wtłoczenia/ wysunięcia zęba z zębodołu, bocznego przemieszczenia i in. Każdy uraz zębów mlecznych oraz stałych powinien zostać skonsultowany z lekarzem dentystą! W trybie pilnym należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego celem badania klinicznego oraz diagnostyki radiologicznej.