Resekcja wierzchołka korzenia
Resekcja korzenia polega na chirurgicznym odcięciu wierzchołka korzenia zęba z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych i odpowiednim zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego poprzez wypełnienia wierzchołka korzenia materiałem MTA.
Po zabiegu często pozostaje znaczny ubytek kości w okolicy resekowanego korzenia, który należy uzupełnić biomateriałem kościozastępczym i pokryć resorbowalną membraną kolagenową.
Zabieg resekcji pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją w większości przypadków, obecnie wykonywany jest jednak coraz rzadziej w związku z ogromnym postępem leczenia endodontycznego (mikroskopy, lupy, nowoczesne instrumentarium i nowoczesne materiały do wypełnień kanałów).
Resekcja korzenia wskazana jest w przypadku gdy:
- zastosowane leczenie nie powoduje zlikwidowania stanu zapalnego okołowierzchołkowego zęba
- brak jest możliwości prawidłowego przeleczenia kanałowego zęba do końca kanału
- konieczne jest, ze względu na rozwijający się proces zapalny ponowne przeleczenie endodontyczne, a kanał wypełniony jest twardym cementem
- ząb posiada estetyczną i funkcjonalną koronę opartą na wkładzie koronowo-korzeniowym, którą chcemy zachować.
Resekcję można przeprowadzić przy każdym zębie, który tego wymaga, jednakże najczęściej wykonuje się ją przy zębach jednokorzeniowych (siekacze, kły, przedtrzonowe)